Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde 27 daireli bir inşaat projesi

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde 27 daireli bir inşaat projesi, uygunluk raporu alınan betonun çatlaklarla dolu olduğunun ortaya çıkması üzerine yıkıldı. İnşaat mühendisi İdris Karataş, sahte raporla sağlam rapor verildiğini öğrenince, laboratuvar firması, beton santrali ve yapı denetim firması hakkında suç duyurusunda bulundu. İşte bu olayın detayları:

Uygunluk Raporu ile Başlayan Kabus

Malkara ilçesinde faaliyet gösteren bir müteahhitlik firması, 27 dairelik 3 blok konut projesine başlamadan önce, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvurarak inşaatta kullanacakları malzemelerin kontrolünün yapılmasını talep etti. Bu başvuru sonucunda ruhsatlı bir laboratuvar firması, beton numunelerini inceledikten sonra betonun uygun olduğu yönünde bir rapor verdi.

Bu olumlu rapor üzerine müteahhit, belediyeden gerekli izinleri alarak inşaata başladı. Ancak inşaatın ilerleyen aşamalarında betonlarda çatlaklar ve deformasyonlar meydana geldi. İnşaat mühendisi İdris Karataş, durumu hemen fark ederek inşaat çalışmalarını durdurdu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvurarak beton numunelerinin incelenmesini istedi.

Sahte Rapor Ortaya Çıktı

Müdürlük, Yapı Denetim Şube Müdürlüğü’nden ekipleri inşaata gönderdi ve beton numunelerini laboratuvar ortamında incelemeye aldı. Sonuçta, inşaatta kullanılan betonun standartlara uygun olmadığı ve kullanılamaz durumda olduğu bir raporla ortaya çıktı.

İşte burada yaşanan kritik an, inşaat mühendisi Karataş için başladı. Çünkü daha önce uygunluk raporu alan bu betona, sahte bir rapor verilmişti. Raporların farklılığı, büyük bir skandalı açığa çıkardı. Karataş, hemen harekete geçti ve suç duyurusunda bulundu. Sahte raporla ilgili olarak, laboratuvar firması, beton santrali ve inşaatı denetleyen yapı denetim firması hakkında hukuki işlem başlattı.

Binalar Yıkıldı, Ciddi Ceza ve Maliyetler Ortaya Çıktı

Bu skandalın sonucunda, müteahhit Karataş, inşaattaki binaları yıkmak zorunda kaldı. Ancak mağduriyet bununla sınırlı kalmadı. Belediye, müteahhite 1 milyon 58 bin lira ceza keserek durumu daha da zorlaştırdı. İnşaat mühendisi Karataş, sahte raporun ortaya çıkması nedeniyle büyük bir maddi kayba uğradı ve inşaat işinin boşa gitmesiyle karşı karşıya kaldı.

Hukuki Süreç Devam Ediyor

İdris Karataş’ın avukatı Tansel Gülseven, olayın ardından “sağlam” raporu verilen betonların mahkemeler ve bilirkişiler tarafından da kalitesiz olduğunu belirtti. Betonların deprem yönetmeliğine uygun olmadığını ve yıkılması gerektiğini savunan avukat, hukuki sürecin devam ettiğini ifade etti.

Bu skandal, inşaat sektöründe güvenilirlik ve denetim konularının ne kadar kritik olduğunu bir kez daha gösteriyor. Özellikle bina inşaatlarında kullanılan malzemelerin kalitesi ve uygunluğu, hayati bir öneme sahiptir.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Related Posts

Eşiyle Bunu Yapan Yandı

Çoğu Evli Kadın Bu Hatayı Yapıyor! HALBUKİ BÜYÜK GÜNAH! Bunu Sakın Yapmayın!Dikkat etmemiz gereken hususlar Çoğumuz bu Hatayı yapıyoruz eminim.. Evli olsak bile aramızda haram olan fazlası…

Adanalı Kayseriliye hava atıyormuş

GECENIN FIK’RASI Adanalı Kayseriliye hava atıyormuş; – Bizim orada Çukurova’ da bir tarlamız var, sabah güneş doğmadan biniyoruz arabaya, akşam oluyor biz hala çiftliğin öteki ucuna varamıyoruz…..

Tapu Dairesi

İhtiyar adam tapu dairesinden çıkarken sevinçliydi. Kendi kendisine düşünüyordu; – Oh. be! ferahladım. Ölümlü dünya.. Devamını oku

Karadenizli Temel amca

Karadenizli Temel amca gözünden çok sevdiği Murat 124 arabası ile Taksim Meydanında dönüp duruyordu. Aynı trafik polisinin önünden beşinci defa geçerken, polis de merak etti ve Temel…

80 yaşındaki dede eşine

80 yaşındaki dede eşine; – Gençliğimizdeki flört Günlerimizi Hatırlıyor musun ? demiş. – Nede’de evet çok özledim Deyince – Dede yarın ilk buluştuğumuz Yerde buluşup sevgiliyken Yaptığımız…

Elif Irmak Gaibden Bir Ses Geldi

Denizli’de 18 yaşındaki eşi Elif Irmak’ı ‘gaipten sesler duyduğu için yaptıkları herkesi soke etmişti. Neden ve nasıl yaptığını tek tek anlattı. Annesi ve babasının gözü önünde yaşanmıştı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir