Petrol fiyatları son 10 ayın zirvesine ulaştı

Petrol fiyatları son 10 ayın zirvesine ulaşarak akaryakıt fiyatlarına yeni zamların kapıda olduğu endişesini yaratıyor. Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol arzını kısmaya yönelik devam eden çabalar, Brent petrolün varil fiyatının Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına neden oldu. Bu durumun yakın gelecekte akaryakıt fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Petrol Fiyatlarındaki Yükseliş

Geçen hafta cuma günü 84,48 dolardan kapanan Brent petrolün varil fiyatı, bu hafta içerisinde yüzde 5,2 artarak 88,92 dolara yükseldi. Bu, Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi temsil ediyor. Aynı dönemde Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı da yüzde 7,7 artarak 86,05 dolara yükseldi. Bu gelişmeler, yakın gelecekte akaryakıt fiyatlarına olası zam yüklemelerinin habercisi olarak görülüyor.

Arz Kesintisi Endişeleri

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı toplantı sonrası OPEC+ grubunun yeni bir petrol arz kesintisi anlaşması yapmaya hazırlandığını açıkladı. Suudi Arabistan ile Rusya’nın petrol üretiminde gönüllü kesintilere ekim ayında da devam etmeleri beklentisi, petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Suudi Arabistan, temmuz ayında başlattığı ve ağustos ayında uzattığı günlük 1 milyon varil petrol kesintisi uygulamasını eylül ayına da uzatmıştı. Rusya ise ağustos ayında günlük 500 bin varil petrol kesintisi yapma kararı almıştı. Eylül ayında da günlük 300 bin varillik kesinti yapacaklarını açıklamışlardı.

ABD’deki Gelişmeler

ABD’de iş gücü piyasasındaki yavaşlamaya işaret eden veriler, Federal Rezerv’in yılın geri kalanında faiz artırımına gitmeme olasılığını güçlendirdi. Bu durum, petrol fiyatlarını destekleyen bir diğer etken oldu.

Akaryakıt Fiyatlarına Etkisi

Akaryakıt fiyatları, döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara göre belirleniyor. Doların son dönemdeki yükselişi ve Brent petrolünün 88,92 dolara çıkması, akaryakıt fiyatlarının yakın gelecekte artabileceği anlamına geliyor.

Sonuç olarak, akaryakıt fiyatlarındaki olası zamların, petrol fiyatlarının yükselmesi ve arz kesintisi endişeleriyle ilişkilendirildiği görülüyor. Bu durum, sürücülerin yakıt masraflarını artırabilir.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Related Posts

Eşiyle Bunu Yapan Yandı

Çoğu Evli Kadın Bu Hatayı Yapıyor! HALBUKİ BÜYÜK GÜNAH! Bunu Sakın Yapmayın!Dikkat etmemiz gereken hususlar Çoğumuz bu Hatayı yapıyoruz eminim.. Evli olsak bile aramızda haram olan fazlası…

Adanalı Kayseriliye hava atıyormuş

GECENIN FIK’RASI Adanalı Kayseriliye hava atıyormuş; – Bizim orada Çukurova’ da bir tarlamız var, sabah güneş doğmadan biniyoruz arabaya, akşam oluyor biz hala çiftliğin öteki ucuna varamıyoruz…..

Tapu Dairesi

İhtiyar adam tapu dairesinden çıkarken sevinçliydi. Kendi kendisine düşünüyordu; – Oh. be! ferahladım. Ölümlü dünya.. Devamını oku

Karadenizli Temel amca

Karadenizli Temel amca gözünden çok sevdiği Murat 124 arabası ile Taksim Meydanında dönüp duruyordu. Aynı trafik polisinin önünden beşinci defa geçerken, polis de merak etti ve Temel…

80 yaşındaki dede eşine

80 yaşındaki dede eşine; – Gençliğimizdeki flört Günlerimizi Hatırlıyor musun ? demiş. – Nede’de evet çok özledim Deyince – Dede yarın ilk buluştuğumuz Yerde buluşup sevgiliyken Yaptığımız…

Elif Irmak Gaibden Bir Ses Geldi

Denizli’de 18 yaşındaki eşi Elif Irmak’ı ‘gaipten sesler duyduğu için yaptıkları herkesi soke etmişti. Neden ve nasıl yaptığını tek tek anlattı. Annesi ve babasının gözü önünde yaşanmıştı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir