Kira Anlaşmazlıklarında Arabuluculuk Zorunluluğu Başladı: İşte Detaylar

1 Eylül 2023 tarihi itibariyle, kira anlaşmazlıklarında mahkemeye başvurmadan önce arabulucuya gitme zorunluluğu resmi olarak başladı. Ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan uyuşmazlıklarda artık ilk adım, arabulucuyla görüşme olacak. Bu yeni uygulama kapsamında, arabulucuya başvuru süreci ücretsiz olarak başlıyor ve anlaşma sağlandığında bir ödeme gündeme geliyor. İşte bu yeni düzenlemenin detayları:

Dava Öncesinde Arabuluculuk Zorunlu Hale Geldi

Kira uyuşmazlıklarında yeni bir döneme geçildi. 1 Eylül itibariyle ev sahipleri ve kiracılar arasındaki uyuşmazlıklar, mahkeme yoluna gitmeden önce arabuluculuk faaliyetleriyle çözülecek. Bundan böyle kira, komşuluk ve kat mülkiyeti gibi sorunlarla ilgili davalara başvurmadan önce arabulucuya başvurmak zorunlu hale geldi. Arabuluculuk başvuruları için herhangi bir ücret talep edilmezken, taraflar arasında anlaşma sağlandığında, belirlenen tutara göre bir ödeme yapılması gerekecektir. Bu ödeme taraflardan biri veya ortaklaşa tarafından karşılanabilecektir. Tarafların onayıyla arabulucu, uyuşmazlık konusunda hakim gibi karar verecek ve bu karar hukuki olarak geçerli olacaktır.

Arabulucuya Gitmeden Dava Açılamayacak

Bu konuda bilgi veren avukat arabulucular, “Artık kira sorunlarında, dava açmadan önce arabulucuya başvurulması gerekecek. Eğer arabulucuya başvurmadan doğrudan dava açılırsa, mahkeme bu davayı reddedecektir. Bu nedenle arabulucuya başvurmak, ilk adım olmalıdır. Arabulucu ile anlaşma sağlama aşaması genellikle en fazla 4 hafta sürer. Bu süre içinde tarafların anlaşması mümkün olduğu için bu 4 haftalık süre daha kısa da olabilir. Artık dava açmadan önce kira, komşuluk ve kat mülkiyeti gibi sorunlarda arabulucuya başvurmak zorunlu hale geldi” şeklinde açıklamalarda bulundular.

Arabulucuya Başvuru Yöntemleri

Arabuluculuğa başvurmanın birkaç yöntemi olduğunu belirten uzman avukatlar, bunları şu şekilde açıkladılar:

  1. Tanıdık Arabulucuya Başvuru: Taraflardan biri, tanıdığı bir arabulucuya doğrudan başvurabilir.
  2. Arabuluculuk Merkezlerine Başvuru: Arabuluculuk merkezlerine başvuru yapıldığında, en uygun arabulucu atanır ve tarafların onayıyla görüşmeler başlar.
  3. Adliyelerdeki Arabuluculuk Bürolarına Başvuru: Hiçbir önceki yöntem uygun değilse veya arabulucu bulunamıyorsa, adliyelerdeki arabuluculuk bürolarına başvuru yapılabilir. Bu bürolarda Adalet Bakanlığı tarafından kayıtlı olan arabuluculardan biri atanacaktır.

Arabulucu Karar Verebilecek

Arabuluculuk sürecini “hakkaniyet içinde ilerleyen bir sistem” olarak tanımlayan uzman avukatlar, “Her iki taraf da eşit şartlarda söz hakkına sahiptir ve aynı fiziki ortamda bulunurlar. Taraflar, eşit davranılmadığını hissettiklerinde görüşmeyi sonlandırabilirler. Arabulucunun görevlerinden biri, tarafların birbirlerine baskı yapmasını önlemek ve en uygun çözümü bulmalarını sağlamaktır. Taraflar, istedikleri takdirde avukatlarıyla görüşmelere katılabilir veya görüşme talep edebilirler ve toplantıyı erteleyebilirler. Taraflar arabuluculuk toplantısında ilerleme kaydedildiğinde arabulucunun karar vermesini talep edebilirler. Bu noktada arabulucular, tarafların onayıyla birlikte karar verici konumuna gelirler” açıklamalarında bulundular.

Yüzde 50 Başarı İhtimali

Türkiye’de yargılama sürelerinin 3 ila 5 yıl arasında değiştiğini belirten avukatlar, “Oysa arabuluculuk süreci en fazla 4 hafta sürer. Bu nedenle iki süreç arasında büyük bir zaman farkı bulunmaktadır. Ancak sonuçta her iki yöntemde de eşit derecede geçerli belgeler elde edilir. Arabuluculuğa başvurulan sorunların en az yarısında anlaşmaya varılır. Kira sorunlarında da bu oranın yüzde 60’lara kadar çıkabileceğini düşünüyoruz. İnsanlar arabuluculara başvurmaktan çekinmemelidir” şeklinde değerlendirmelerde bulundular.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Related Posts

Eşiyle Bunu Yapan Yandı

Çoğu Evli Kadın Bu Hatayı Yapıyor! HALBUKİ BÜYÜK GÜNAH! Bunu Sakın Yapmayın!Dikkat etmemiz gereken hususlar Çoğumuz bu Hatayı yapıyoruz eminim.. Evli olsak bile aramızda haram olan fazlası…

Adanalı Kayseriliye hava atıyormuş

GECENIN FIK’RASI Adanalı Kayseriliye hava atıyormuş; – Bizim orada Çukurova’ da bir tarlamız var, sabah güneş doğmadan biniyoruz arabaya, akşam oluyor biz hala çiftliğin öteki ucuna varamıyoruz…..

Tapu Dairesi

İhtiyar adam tapu dairesinden çıkarken sevinçliydi. Kendi kendisine düşünüyordu; – Oh. be! ferahladım. Ölümlü dünya.. Devamını oku

Karadenizli Temel amca

Karadenizli Temel amca gözünden çok sevdiği Murat 124 arabası ile Taksim Meydanında dönüp duruyordu. Aynı trafik polisinin önünden beşinci defa geçerken, polis de merak etti ve Temel…

80 yaşındaki dede eşine

80 yaşındaki dede eşine; – Gençliğimizdeki flört Günlerimizi Hatırlıyor musun ? demiş. – Nede’de evet çok özledim Deyince – Dede yarın ilk buluştuğumuz Yerde buluşup sevgiliyken Yaptığımız…

Elif Irmak Gaibden Bir Ses Geldi

Denizli’de 18 yaşındaki eşi Elif Irmak’ı ‘gaipten sesler duyduğu için yaptıkları herkesi soke etmişti. Neden ve nasıl yaptığını tek tek anlattı. Annesi ve babasının gözü önünde yaşanmıştı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir